Remmina uygulaması ile linux uzak masaüstü bağlantısı nasıl yapılır? RDP (Remote Desktop Protocol) bağlantısı ile linux tabanlı işletim sistemlerinden windows sunucuya bağlanma işlemi.

Remmina Remote Desktop Client

Linux mint, ubuntu veya kali gibi işletim sistemlerinden uzak masaüstü bağlantısı yapmanız için işinizi görecek en iyi uygulamalardan biri remmina uygulaması. Kurulum için yazılım marketi veya terminali kullanabilirsiniz.

sudo apt install remmina
linux-remote-desktop-ayar
linux-remmina-baglanti

Kurulumdan sonra remmina uygulamasını çalıştırın. Sol üstte “+” simgesi ile uzak masaüstü bilgilerinizi kaydedebilirsiniz. Karşınıza profil oluşturabileceğiniz bir ekran geliyor. Burada isim ve iletişim kuralı kısımlarını doldurun. Daha sonra aşağıdaki kısımdan sunucu, kullanıcı adı ve şifre kısımlarını tamamlayın. Renk derinliği kısmını gerçek renk seçebilirsiniz. Eğer uzak masaüstü ile kendi işletim sistemi arasında bir dosya bağlantısı kurmak istiyorsanız dizin paylaş kısmından bu işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede bu dizindeki dosyayı hem linux sisteminizden hem de bağlandığınız sistemden yönetebilirsiniz.

Linux Uzak Masaüstü Bağlantısı

Linux sisteminizdeki yazıcıyı ve mikrofonu uzak masaüstünde de kullanmak istiyorsanız gelişmiş menüsüne göz gezdirebilirsiniz. Ben yazıcımı kullandığım için radio butonunu aktif yapıyorum.

Linux işletim sistemleri ile uzak masaüstü bağlantısı yapmak bu kadar basit. Birkaç yıldır birçok bilgisayar için bu şekilde bağlantı yaptım. Hatta bir adet raspberry cihaza da remmina yükleyerek uzak masaüstü bağlantısı kurdum.

Remmina gayet sorunsuz bir şekilde işini yapan bir uygulama. Ancak yaşamış olduğum bir yazıcı sorunu var ve uzun araştırmalar yapmama rağmen yine de çözemedim. Linux masaüstünde bir belgenin 3 kopyasını alabiliyorum. Ancak uzak masaüstüne bağlandığımda yazdırma ekranında 3 kopya çıkar dememe rağmen tek çıktı veriyor. Bu sefer belgeyi tek tek 3 kere yazdırmam gerekiyor. Bu sorun da kullandığım bu sistemle ilgili çözemediğim tek sorun. Eğer çözümü hakkında bir fikriniz var ise aşağıdan yorum yapabilirsiniz.

Remmina haricinde farklı bağlantı uygulamaları da mevcut. İsterseniz onları da kullanabilirsiniz.

Son olarak görseldeki işletim sistemi linux mint. Donanım olarak zayıf bilgisayarlara kurulabilecek hafif bir sistem. Arayüzü de windows sistemlerine çok yakın olduğu için kullanımda bir sorun yaşamayacağınıza eminim.