Günlük olarak ayarlanabilen legrand zaman saati bağlantısı nasıl yapılır? Bağlantı şemasını ve cihazla ilgili ortaya çıkabilecek sorunları aşağıda bulabilirsiniz.

Zaman Saati Bağlantısı

Kullanmış olduğumuz ürün legrand markasına ait, günlük olarak ayarlanabilen bir cihaz. Bir mağazanız varsa ve ışıklarının otomatik olarak belirli saatlerde yanmasını istiyorsanız bu cihazı tercih edebilirsiniz. Kurulumu ve kullanımı oldukça basit bir cihaz.

zaman-saati-ayar
legrand-zaman-saati-baglantisi

Bağlantı şemasındaki gibi prizden gelen iki kablonun birini “L” ve birini “N” girişine takıyoruz. Elektrik vermek istediğiniz cihazdan gelen iki kablonun da birini “N” girişine birini “4” girişine takıyoruz. Daha sonrasında “L” ve “1” girişlerine de bağlantı yapıyoruz. Bu şekilde bağlantı şemamız tamamlanmış oluyor. Geçtiğimiz yıl bu bağlantıyı yapmıştım ancak bu sene tekrar yapmak istediğim de unutup tekrar araştırmak zorunda kaldım. Bu sebeple kendime de not olması için bu yazıyı hazırladım.

Analog Zaman Ayarı Nasıl Yapılır?

Bağlantıdan sonra cihazın zaman ayarlarına geçelim. Cihazın üstünde 1, saat ikonu ve 0 işareti bulunuyor. Ayarı 1 işaretine getirdiğinizde bağlantı aktif hale geliyor. Ayarlamayı bu şekilde bırakırsanız, kesintisiz bir şekilde elektrik akışı devam edecektir. Durumu 0 işaretine getirdiğinizde de elektrik akışı tamamen kesilir. Saat simgesi ise elektrik akışını sizin ayarlamanıza göre yapan kısımdır. Göstergelerin üst kısmında bulunan dişli yardımcı ile bu ayarlamaları yapabilirsiniz. Dişli ile ayarlama yaparken aşağıdaki göstergenin “0” işareti üzerinde olması cihazın sağlığı için daha iyi olacaktır. Dişlinin yan tarafından çifter çifter artan rakamlar göreceksiniz. Bu rakamlar saati ifade etmektedir. Saatiniz kaç ise bu saati de aynı değere getirebilirsiniz. Daha sonrasında saat ayarının sağ tarafında koyu renkli küçük çentikler göreceksiniz. Bu çentiğin sağa yaslı saatler de ışığınız yanmaz, sola yaslı saatler de ışığınız yanar. Işığınızın yanmasını istediğiniz zaman diliminde çentikleri sol kısma kaydırabilirsiniz.

Ben ışık için kullandığım için örnekleri de genel olarak ışık üzerinden verdim. Zaman saatini farklı amaçlarla da kullanabilirsiniz.

Zaman Saati Çalışmıyor

Çok fazla zaman saati ile çalıştığım için artık genel olarak yaşanan sorunları da tecrübe etmiş oldum. İlk ve en basit sorun şemayı hatalı bir şekilde yapmak. Eğer şemanız doğru ise cihazın içindeki pili kontrol edebilirsiniz. Bunların haricinde yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de saatin yani dişlinin çalışmaması. Eğer 1 konumunda elektrik geçişi oluyor ancak saat göstergesi konumunda ayarlamanıza rağmen elektrik geçişi olmuyor ise bu saatinizin çalışmadığını gösterir. Bunun için de cihazı açıp dişliyi çeviren diğer 3-4 adet dişliye bakmanız gerekir. Birbirine bağlı olan bu dişliler arasında küçük bir dişli var. O dişlinin yerinden çıkması maalesef saatin çalışmamasına sebep oluyor. Onu da düzelttiğinizde mekanizma tıkır tıkır çalışıyor.

Legrand markasının analog zaman saati fiyatları şuan 120 TL civarında. Dijital olanları çok daha kullanışlı ancak fiyatları daha yüksek. Sonuç olarak cihazın kullanımı hoşuma gitti. İleride sadece ışıkla ilgili değil, farklı projelerde de rahatlıkla kullanılabilir.