Mobil ve web uygulamaları yaparken hazırladığım tüm kodları genel olarak github profilime bağlıyorum. Şimdi aynı işlemi powerapps kodlarım için de yapmak istiyorum. Bu sebeple bu yazıda powerapps git entegrasyonu nasıl yapılır sorusunu cevaplayacağım.

PowerApps Git Entegrasyonu

Entegrasyon işlemi için ilk önce github profilimize giriyoruz. Github ayarları içerisinde bulunan token kısmından bir token üretiyoruz.

Bu sayfaya “setting -> developer settings -> personal access tokens -> tokens(classic) -> generate new token” yolundan da ulaşabiliriz.

Artık elimizde bir token var. Şimdi powerapps’e giderek uygulamamızı hesabımıza bağlayabiliriz.

Powerapps düzenleme ekranından uygulama ayarlarına giriyoruz. “Upcoming features/Experimental” alanından git version kontrolünü açıyoruz. Aramaya git yazarak da bu ayara ulaşabilirsiniz. Bu ayarı açtıktan sonra setting menüsü içerisine “Git version control” eklenecektir. Bu menüden github bağlantısı yapabilirsiniz. Bağlantı için bizden profil ismi ve token istenecektir. Bu bilgileri girdikten sonra bağlantı hazır.

PowerApps Çift Kişi Çalışma

Git kullanımını sürüm için kullanıyorsanız bu powerapps için çok mantıklı değil. Çünkü powerapps zaten kendi sürümünü tutuyor. Ancak powerapps için git kullanımının daha farklı avantajları var. Örneğin bir projede iki veya daha fazla kişi çalışmak istiyorsunuz. Bunu powerapps panelinden yapamazsınız çünkü sistem aynı anda iki kişinin uygulamayı düzenlemesine izin vermiyor. Ancak bu projede çalışacak kişiler uygulamayı github profiline bağlarsa aynı projede birden fazla kişinin çalışması mümkün.

PowerApps Git Nasıl Çalışır?

  • Uygulamayı her kaydettiğinizde otomatik olarak push atılıyor.
  • Kaydetme aşamasında isterseniz açıklama girerek commit atabilirsiniz.
  • Uygulamanın düzenleme ekranına her girdiğinizde sizden token isteniyor ve işlem son güncel kodu uygulamanıza uyguluyor.

Powerapps git entegrasyon işlemi bu kadar. Siz de bu şekilde hem uygulamalarınızın bir kopyasını oluşturabilir hem de aynı anda bir projede birden fazla kişinin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki yazı içeriğinde görüşmek üzere…