Spn16 ve SHA256 şifreleme ile C# mesajlaşma uygulaması. Socket programlama kullanılarak aynı ağda bulunan kişilerin mesajlaşması sağlandı.

C# Mesajlaşma Uygulaması

Mesajlaşmaya geçmeden önce SPN16 ve SHA256 şifreleme algoritmaları test edildi.

Bu aşamada SHA256 ve SPN16 ile şifreleme yapıldı. SPN16 şifreleme algoritması için 8 haneli bir kod gerekti. Bu kod için “crypto12” kullanıldı. Kodun çözülmesi için bu kod tekrardan kullanıldı.

ChatSocketsServer ile mesajlaşma için bir bağlantı açıldı. Daha sonra uygulamamıza ilgili ip-no ve port numarası girildi. Artık mesajlaşmaya hazırız.

Aynı ağa farklı bir kullanıcı ile de giriş yaptık. Artık bu port ile bağlantı kuran kullanıcılar burada global olarak görüşebilirler. İlerleyen aşamalarda kullanıcıların birebir görüşebileceği bir alanda yapılabilir.

Kullanıcılar burada SPN16 ve SHA256 algoritmalarını kullanarak mesaj gönderebilirler. SHA256 ile gönderilen mesajlar çözülemediği için karşı kullanıcılara direkt şifreli kodlar gönderilecektir.

Mesaj metninin yan kısmına “ekle” butonu eklenmiştir. İlerleyen aşamalarda buradan kullanıcıların birbirlerine veri göndermesi sağlanabilir.

Uygulamanın kodları github profilinde bulunmaktadır.