Lenovo Yoga 310-11 IAP model bir cihazda hard disk security lock pcie 6440df hatası ile karşılaştım. Yerli ve yabancı tüm forumlarda aramama yapmama rağmen bir çözüm önerisi bulamadım.

Hard Disk Security Hatası

İkisi bir arada olarak geçen Lenovo yoga modeli diğer cihazlardan farklı olarak hard disk şifreleme özelliğine sahip. Ancak bu özellik maalesef cihazın çöp olmasına da sebep olabiliyor.

Kullanıcı bilerek veya bilmeyerek hard disk şifresi oluşturmuş. Cihaz bios ekranına bile giremeden şifre istiyor. Şifre de bilinemediği için bu ekranı geçmeyi bir türlü başaramadım.

Belki bios şifresi gibidir diyerek pili söktüm ancak işe yaramadı. Şifre hard diskte bir yerlerde saklanıyordur diyerek usb’ye boot ettiğim linux ile sistemi açmayı denedim. Ancak boot ekranına bile giremeden yine şifre istedi. Son çare hard diski sökmeyi denedim oda olmadı. Büyük ihtimalle ana karta işlenmiş bir şifre diyerek araştırmaya başladım. Lenovo’nun kendi forumlarında dahi konu açılmış ama kimse öneride dahi bulunmamış.

Security Lock Hatası Çözümü

Konuyu çözüme ulaştıramama rahatsızlığı sarmıştı beni. Bu sefer de lenovo’yu aradım. Ancak oradan da şifrelemenin ana kart üzerinden yapıldığı ve kullanıcının belirlediği bir şifre olduğu için sorunun kullanıcı hatası olarak değerlendirildiği ve bu sebeple ücretli ana kart değişimi yapılabileceği söylendi. Değişim için de uygun bir fiyat verilmediği için maalesef cihaz çöp oldu. Eğer uygun fiyatlı ikinci el bir ana kart bulunabilirse takılabilir veya cihazın parçaları farklı cihazlarda kullanılmak üzere sökülebilir. Lenovo’nun geri dönüşü olmayan böyle bir özelliği barındırması da maalesef kullanıcı için kötü.